Hæklet bordskånere med bobler i 2 designs.
Virkelig lækre og tykke bordskånere i 2 boble designs. De er hæklet i Hobbii Snowstorm, som er 100 % uld og super egnet til filtning og findes i nogen skønne farver. Købt garnet HER
Der er brugt ca. 60-65 g pr bordskåner. Jeg har hæklet med nål 8, og bruger den nye Prym Ergonomics som virkelig er super til tykkere garner, og har et dejligt langt håndtag, og ligger godt i hånden. Se dem HER
De måler Ca. 18-20 cm efter filtning
Bordskånerne er lavet i 2 forskellige design med bobler
Disse er hæklet med en blomst i bobler i midten.
Find opskriften på filtet bordskåner med blomst HER
Det andet design, er med tætte bobler i cirkler.
Find opskriften på filtet bordskåner med bobler HER
FILTNING: vask bordskåneren ved et alm vaskeprogram ved 40 grader i vaskemaskinen. Er den ikke filtet helt nok, kan man med fordel give den en tur mere. Jeg har vasket mine 2 x 40 graders (60 minutters) vask. Form evt. lige boblerne lidt ved at trykke dem lidt ud inden den tørre.
Obs. Bordskånerne tåler ikke ekstrem høj varme, men kan sagtens bruges til varme skåle, serveringsfade, og tekander mm.
Garnet og tilbehør til denne opskrift er sponsoreret af Hobbii.dk. Opskriften er Designet af Tante Tråd, som også designer opskrifter til Hobbii Design.